اگر فرزند کلاس اولی دارید و بخواهید فعالیت‌ها و تمرینات درسی کودک خود را در خانه دنبال کنید، حتما نیاز دارید تا با روش آموزش ریاضی اول دبستان در مدرسه، توسط معلم او، آشنا شوید. این آشنایی به شما کمک خواهد کرد تا همراه با معلم مدرسه و همگام با کودک دلبندتان در خانه، یادگیری درس بسیار انتزاعی ریاضی را تبدیل به یک فعالیت خوب و دوست داشتنی کنید.

  امروزه آموزش‌های دوره دبستان روشی متفاوت از سال های دوران دبستان ما را در پیش گرفته اند. روش آموزش ریاضی اول دبستان نیز همچون سایر دروس با رویکرد متفاوت انجام می‌شود و طراحی درس‌های مختلف کتاب به گونه‌ایست که حین یادگیری ریاضی بر ساختار شناختی کودک شما نیز تاثیر گذار باشد. یعنی کودک شما درکلاس نه تنها مفاهیم اعداد و جمع و تفریق را آموزش می‌بیند، بلکه مهارت‌ها و نگرش‌های جدید متناسب با آنچه مد نظر طراحان دروس بوده است را نیز به دست می‌آورد.

در این سیستم بیشتر تلاش شده است تا طراحی بازی در آموزش ریاضی مد نظر قرار گیرد. فعالیت‌های کلاسی بیشتر شبیه به بازی و مبتنی بر تصاویر و درگیر کردن کودکان شما در بازی تصویر و مفهوم شکل گرفته است. اگر کتاب ریاضی کودک خود را ورق بزنید، متوجه می‌شوید که کل کتاب 25 بخش دارد که  ابتدای هر بخش یک تصویراصلی ( یا کلی) وجود دارد که همه مفاهیم در آن گنجانده شده است و برای مقدمه چینی و طرح موضوع درس آمده است.

برای آموزش ریاضی اول دبستان با بازی، همچون سایر بازی‌ها که ابتدا یک کلیتی از بازی در ذهن کودک وجود دارد و سپس جزییات آن ساخته می‌شود؛ آموزش مفاهیم ریاضی نیز از کل شروع می‌شود و به سمت جزییات حرکت می‌کند.

اگر بخواهیم روش آموزش ریاضی اول دبستان را در یک پاراگراف توضیح دهیم اینگونه است که معلم درهنگام شروع درس ابتدا یکسری فعالیت‌های عملی به کودکان می‌دهد که به آن دستورزی نیز می‌گویند. این فعالیت‌ها مرتبط به تصویر اصلی است و پس از اینکه کودک شما با مفاهیم، آشنایی مقدماتی پیدا کرد و کلیت مفاهیم در ذهن او شکل گرفت؛ با استفاده از تصاویر صفحات بعدی به جزئیات می‌پردازد.  معلم حین یاد دادن مفاهیم مرتبط، به صفحه آغازین هر بخش برمی‌گردد و آن را مرور می‌کند.

روش آموزش ریاضی اول دبستان در درس اول:

به عنوان مثال در درس اول کتاب ریاضی اول دبستان،  شما با تصویر یک خانه و آشپزخانه، افراد سر میز صبحانه و.... روبرو می‌شوید. در این  بخش مقاله ما به تشریح مهارت‌ها، مفاهیم، نگرش‌ها و تم شناختی که در این درس به کودک شما آموزش داده می‌شود و تاثیراتی که این درس  بر ساختار شناختی کودک شما دارد می‌پردازیم.

 آشنا شدن شما والدین با شیوه تصویر خوانی دروس ریاضی به شما کمک می‌کند تا  از همین روش در خانه برای کودکان خود روش آموزش ریاضی با بازی را انجام دهید.

در درس اول قرار است کودک شما با  مهارت شمارش اعداد تا پنج، به صورت معنا دار آشنا شود. (چند نفر سر میز هستند؟ 5 نفر چند نفر در آشپزخانه است؟ یک نفر) علاوه بر شمارش، کودک شما با مهارت‌های دیگری همچون چای ریختن، شیر ریختن، شکر ریختن و همزدن، لقمه گرفتن، میوه برداشتن برای مدرسه و... آشنا می‌شود.

شما می‌توانید این مهارت‌ها  در خانه سر میز صبحانه در قالب یک بازی هیجان انگیز با کودک  کلاس اولی خود تمرین کنید. بازی با قاشق، چنگال‌های روی میز، شمارش فنجان‌ها، همزدن چایی و....

همچنین به کودک شما در درس اول مفاهیمی چون چپ، راست، بالا، پایین، ردیف، ستون، پشت و جلو آموزش داده می‌شود. ( کتابخانه چند ستون دارد؟ کتابخانه چند سطر دارد؟ بالای کتابخانه چه چیزی است؟

طراحی بازی در آموزش ریاضی در خانه کار بسیار ساده‌ایست به ویژه اگر بخواهید که همسو با مفاهیم درسی کودکتان باشد. مثلا از کودک بخواهید از سمت راست پله‌ها و یا سمت چپ فرش حرکت کند. کتاب‌هایش را در ردیف‌های خاصی از کتابخانه بگذارد. کتاب ریاضی در ردیف دوم، ستون سوم. پشت دیوار ، کمد و پرده قایم شود و...

نگرش‌هایی که در درس اول ریاضی اول دبستان در ذهن کودک شما آرام آرام شکل می‌گیرد از این قرار است که ریاضیات منجر به تمرکز افکار می‌شود، فرد را در برقراری مهارت ارتباطی کمک می‌کند و مفاهیم و مهارت‌های آن به کودک کمک می‌کند تا بهتر بتواند افکارش را بیان کند.

این درس از طریق بازی‌های متعدد بر ساختار شناختی کودک شما نیز تاثیر می‌گذارد. قوه بیان و توضیح و توصیف کودک شما را تقویت می‌کند و کار با ابزار مختلف و انگشتان را به کودک شما یاد می‌دهد.

 

تم شناختی درس اول ریاضی اول دبستان، رزق است. کودک شما در این درس با مفهومی انتزاعی چون رزق و نعمت‌هایی که مصداق رزق هستند، آشنا می‌شود. غذایی که می خوریم، پدر و مادر و اطرافیان و حتی دانشی که یاد می‌گیریم و همین ریاضی که آموزش می‌بینیم، رزق ما هستند.

در این درس همچنین به کودک شما مفاهیم دینی نیز آموزش داده می‌شود. شروع هر کار با نام خدا، مفهومی است که در درس اول کتاب ریاضی به آن پرداخته شده است. خوردن غذا و صبحانه با نام خدا شروع می‌شود. و آموزش ریاضی نیز با نام خدا شروع می‌شود.

کمک کردن به تمرینات ریاضی کودک عزیز کلاس اولی تان در خانه، کاری بسیار ساده می‌شود؛ اگر بدانید که روش آموزش ریاضی اول دبستان در مدرسه چگونه است و چه مفاهیم و مهارت‌هایی مد نظر هر درس است. اینگونه می‌توانید با معلم کودک خود همراه شوید و بدون ایجاد دوگانگی و تناقض در روش‌ها و مفاهیم برای کودک خود؛ با طراحی بازی‌های مناسب‌ در خانه، ریاضی کودک خود را تقویت کنید.