سبک‌ یادگیری فرزند شما چیست؟

 

هر فردی سبک یادگیری مخصوص خودش را دارد. سبک یادگیری روشی است که فرد با آن راحت‌تر و سریعتر یاد می‌گیرد و مطالب را بیشتر در خاطر خود نگه می‌دارد و در موقع لزوم از آن استفاد می‌کنند. آیا شما به عنوان یک مادر یا پدر سبک یادگیری فرزند خودتان را می‌شناسید؟ آیا می‌دانید که کودک شما با کدام یک از حس‌هایش بهتر مطالب درسی را درک می‌کند؟

پدر و مادران و معلمانی که آشنایی با این سبک‌ها ندارند، فقط از روشی که خودشان بلد هستند برای آموزش کودک استفاده می‌کنند. مثلا فقط به کودک خود مطالب را توضیح می‌دهند در حالی که شاید کودک از طریق انجام آزمایش یا دیدن تصاویر بیشتر یاد بگیرد.

این در حالی است که با داشتن یک شناخت اجمالی از سبک‌های یادگیری،  شما می‌توانید به کودک خود کمک کنید تا بهتر یاد بگیرد و در ارزشیابی‌های که منجر به بالا رفتن اعتماد به نفس اوست، بهتر عمل کند و آموخته‌هایش را راحت‌تر به خاطر آورد.

 

انواع سبک‌های یادگیری:

 در مورد سبک‌های یادگیری تئوری‌های مختلفی وجود دارد. رفتارشناسان و روانشناسان بیشتر بر این امر تمرکز داشته اند. اما تئوری‌های رفتارگرایی،  برای شناخت سبک یادگیری کودکان به ویژه کودکان دبستانی ملموس‌تر است.

رفتارشناسان بر راه‌های شناخت حسی دانش‌آموزان تاکید دارند. آنها می‌گویند کودک شما از طریق حواس پنجگانه ( شنوایی، بینایی، چشایی، لامسه و بویایی) یاد می‌گیرد و شناخت کسب می‌کند. اما معمولا سه حس بینایی، شنوایی و لامسه در ارتباط با دنیای بیرون و یادگیری بر دیگر حس‌ها غلبه دارد و هر کدام مبنای یک شیوه تفکری می‌شود. حس بینایی مبنای تفکر تصویری، حس شنوایی مبنای تفکر کلامی و حس لامسه مبنای تفکر حرکتی و ساختنی است.

با توجه به این توضیحات، سه سبک یادگیری کلامی یا شنیداری، تصویری و حرکتی یا جنبشی برای کودکان، به ویژه در سال‌ اول دبستان تعریف شده است.

ویژگی‌های سبک یادگیری کلامی یا شنیداری:

اگر کودک شما بیشتر علاقه به شنیدن دارد، دوست دارد که کتاب‌های داستان را برای او با صدای بلند بخوانید، اگر به حرف‌های شما با دقت گوش می‌کند، اگر وقت فکر کردن با خود حرف می‌زند و افکارش را به زبان می‌آورد یا در حرف زدنش از الفاظی چون "گوش کن مامان"، " گوش بده به من" و... استفاده می‌کند، به احتمال زیاد سبک یادگیری او هم کلامی یا شنیداری است .

یعنی فرزند شما از طریق شنیدن بسیار بهتر یاد می‌گیرد. افرادی با سبک یادگیری کلامی جزئیات را را حت‌تر درک می‌کنند و برعکس درک کلیت یک چیز بدون توجه به جزئیات آن برایشان دشوار است.

پس شما می‌توانید از طریق خواندن کتاب، توضیحات مربوط به جزئیات مسائل و مباحث درسی به آنها کمک کنید تا یادگیری بهتری داشته باشند. این کودکان تقریبا همیشه برای شنیدن سخنان شما آماده‌اند و گوش شنوای خوبی دارند. همچنین تشویق‌های کلامی بسیار برای آنها موثر است. به این کودک خود همیشه حرف‌های خوش‌آیند بزنید تا او را خوشحال کنید.

 

ویژگی‌های سبک یادگیری تصویری:

اگر یکی از کودکان شما به تصویر کتاب‌های داستانی بیشتر از متن داستان توجه دارد، یا هر چیزی را دیده به راحتی به خاطر می‌آورد. اگر نمی‌تواند افکارش را در کلام بیان کند اما می‌تواند روی کاغذ نقاشی کند و از روی تصویر به شما توضیح دهد. او با چشمان خود بیشتر یاد می‌گیرد تا با گوش‌ها یا حس لامسه‌اش.

اگر در حرف زدن این کودک دقت کنید بیشتر از الفاظی استفاده می‌کند که به دیدن مرتبط باشد مثلا به شما می‌گوید" ببین مامان"، "اینو دیدی" و...

آموزش به این کودک وقتی بیشتر جواب می‌دهد که از تصاویر استفاده کنید. کودک بصری شما ابتدا کلیت یک تصویر را درک می‌کند؛ بعد جزئیات آن را می بیند. این موضوع به شما یادآور می‌شود که هنگام انجام فعالیت‌های  کلاسی در خانه، از او نخواهید که قبل از درک مفهوم کلی، برای شما از جزئیات بگوید. مثلا او اول باید تصویر و کلمه باران را ببیند و بعد حرف ب را درون کلمه تشخیص دهد.

 

ویژگی‌های سبک یادگیری حرکتی یا جنبشی:

قطعا در اطرافتان کودکی دارید که دوست دارد آزمایش کند و از طریق تجربه کردن بیاموزد. بیست ساعت توضیح یک مفهوم، نشان دادن بیست فیلم برای یاددادن آن مفهوم،  به اندازه پنج دقیقه تجربه کردن برای او موثر نیست.

برای این کودکان بازی با ابزار و وسایل در یادگیری بسیار کمک کننده‌است. مثلا برای آموزش شمارش اعداد تا پنج، کافی است به کودکی که با سبک آموزشی حرکتی یاد می‌گیرد؛ بگویید پنج قاشق و پنج بشقاب برای سفره شام آماده کند. کودک حرکتی باید همه چیز را تجربه کند تا یاد بگیرد این کودک احتمال زیاد داغی ظروف غذا را خودش با دستانش تجربه کرده تا تفاوت مفاهیم داغ، گرم، خنک و سرد را یاد گرفته است. البته همه ما خوب می‌دانیم که تجربه کردن همه چیز قطعا برای کودک سخت و گران تمام می‌شود.

یادگیری در این کودکان کمی سخت‌تر اتفاق می‌افتد چون همه چیز را نمی‌توان تجربه کرد. این کودکان نیاز به خلوت کردن با خود دارند تا بتوانند مفاهیم را در ذهن خود بازسازی کنند. لطفا تا جایی که تجربیات آنها خطرناک نشده، خلوت آنها را به هم نزنید.

در مدارس ابتدایی و در طراحی درس‌های آموزشی، هر سه سبک یادگیری مد نظر قرار گرفته است. معلمان هم باید در کلاس درس به هر سه شیوه آموزش دهند تا کودک شما جزو هر کدام از سبک‌های یادگیری بود بتواند مطالب را درک کند.‌

البته باید بگوییم که وقتی ما از سبک‌های یادگیری صحبت می‌کنیم به این معنی نیست که کودک شما فقط و فقط با یک سبک یادگیری می‌تواند یاد بگیرد و بقیه سبک‌ها برای او موثر نیست. بلکه منظور این است که یک سبک در او غالب است و باید آن یک سبک شناسایی شود تا در درس‌ها و تمریناتی که ضعیف عمل می‌کند با استفاده از سبک یادگیری اش به او کمک شود.