درس اول علوم کلاس دوم: یادداشت برداری از مشاهدات

 

 

اگر کودک کلاس دومی دارید و کتاب علوم دوم ابتدایی را ورق زده باشید، می‌بینید که درس اول با عنوان زنگ علوم؛گردش در باغ نام‌گذاری شده است. هدف این درس این است که کودک شما یاد بگیرد که وقتی به باغ، جنگل، پارک و کلا به طبیعت می‌رود و پدیده‌های طبیعی را می‌بیند اولا از تمام حواس خود برای مشاهده استفاده کند و ثانیا یاد بگیرد مشاهدات خود را بنویسد و یا به عبارتی یادداشت برداری کند.

چرا کودک من باید مهارت یادداشت برداری را بیاموزد؟

یادداشت برداری یک مهارت مهم است که در تمام دوران تحصیل کودک شما و پس از آن در دوران  اشتغال، برای او قابل استفاده است. نوشتن آنچه کودک می‌بیند و می‌شنود یعنی نوشتن اطلاعات دریافتی از طریق حواس، به او کمک می‌کند تا آنها را آسان‌تر و راحت‌تر به حافظه بلند مدت خود منتقل کند.

اطلاعات دریافتی از طریق حواس بینایی، چشایی، شنوایی، لامسه و بویایی ابتدا به حافظه کوتاه مدت می‌رود و تا تکرار نشود به حافظه بلند مدت منتقل نمی‌شود. یک راه تکرار اطلاعات، یادداشت برداری و مرور آن یادداشت‌هاست.

یادداشت برداری همچنین به تقویت املای کودک شما کمک می‌کند. او باید بتواند پدیده‌هایی را که مشاهده کرده یا مطالبی را که شنیده است، در قالب کلمات بنویسد. کم کم او یاد می‌گیرد کلمات مورد نیاز برای نوشتنش را هجی کند و با املای درست بنویسد. یادداشت برداری یک تمرین خوب برای نوشتن است.

یادداشت برداری همچنین به درک بهتر مطالب کمک می‌کند. کودک شما با مرور یادداشت‌های خود و تفکر روی آنها مطالب را بهتر درک خواهد کرد.

چگونه به کودک خود یادداشت برداری بیاموزم؟

روش‌های زیادی برای یادداشت برداری وجود دارد که تقریبا تمام این روش‌ها برای کودکان کلاس دومی که تازه در ابتدای راه آموختن این مهارت هستند، سخت و غیر قابل فهم است و ممکن است باعث دلزدگی او شود.

البته کودک شما در درس اول علوم کلاس دوم ، یادداشت برداری را رسما آموزش می‌بیند، معلم به او می‌آموزد که در طول زمان یک گردش علمی ،که شاید در حیاط مدرسه یا باغچه یک خانه باشد، هر چه را مشاهده می‌کند با دقت یادداشت کند. به عنوان مثال معلم به کودک شما یاد می‌دهد که از خطکش برای اندازه‌گیری دقیق استفاده کند و اندازه‌های اشیا، حیوانات یا گیاهانی که در باغ دیده را بنویسد.

در این درس کودک یاد می‌گیرد در یادداشت‌هایش به چهار سوال کی؟ کجا؟ چه چیزی؟ و چه کسی؟ پاسخ دهد. همچنین کودک شما طی تمرینات متوالی یاد می‌گیرد که نظرات شخصی خود را وارد یادداشت‌هایش نکند و از نوشتن مطالب اضافی بپرهیزد.

این یک شیوه رسمی آموزشی است که با حضور معلم‌های آشنا به این شیوه؛ کودک آن را تاحدودی یاد می‌گیرد. قابل ذکر است که در مدرسه کودک شما این شیوه را به صورت گروهی آموزش می‌بیند و تمرین می‌کند.

 اما وقتی قرار است شما در خانه به کودکتان در تقویت این مهارت کمک کنید بهتر است به ویژه اینکه در خانه کودک شما باید به تنهایی این مهارت را تمرین کند، پس بهتر است  از یک شیوه جذاب‌تر استفاده کنید.

کودک کلاس دومی هنوز کاملا با کلمات انس صد در صد نگرفته است. او احتمالا با نقاشی و تصویر سازی بهتر می‌تواند کلمات را درک کند. برای همین است که کتاب‌های کلاس دوم ابتدایی همچنان مملو از تصاویر است.

شما نیز می‌توانید از این ویژگی برای آموزش مهارت یادداشت برداری به کودک خود بهره بگیرید و آن را با یک روش مرسوم یادداشت برداری با عنوان روش کرنل ترکیب کنید.

یادداشت برداری به روش کرنل  یکی از روش‌هایی است که درتمام مقاطع آموزشی قابل استفاده است و به این ترتیب است که شما در یک صفحه سفید باید سه بخش داشته باشید. بخش کلید واژه، بخش توضیحات و بخش خلاصه مطالب.

 برای آموزش یادداشت برداری به روش کرنل، به کودک خود از او بخواهید در یک صفحه خالی، یک خط به طول دو سوم صفحه و عرض چهار انگشت خود بکشد. الان صفحه او دو ستون نامساوی دارد که سمت راستی بزرگتر و به اندازه چهار انگشت اوست و سمت چپی  کوچکتر است . در  یک سوم پایینی صفحه  نیز یک  کادر مستطیل شکل مانندتصویر زیر بکشد.

 

 

                        توضیحات و مطالب مهم

 

 

 

 

کلیدواژه‌ها

خلاصه مطالب

 

شیوه تقسیم بندی صفحه برای یادداشت برداری به روش کرنل برای بزرگسالان

 

در یادداشت برداری به روش کرنل ستون سمت راست برای نوشتن توضیحات و مطالب مهم مربوط به درس  به کار می‌رود، ستون سمت چپ برای نوشتن کلیدواژه‌ها و مستطیل پایینی برای نوشتن خلاصه مطالب یادداشت شده.

اما این روش برای کودک کلاس دومی بسیار سخت است. پس چه باید کرد؟

شما از کودک خود بخواهید در ستون کلید واژه‌ها به جای کلمه، تصویر بکشد. مثلا اگر نکته‌ای که در ستون سمت راست یادداشت کرده است در مورد حلزون است. در ستون سمت چپ عکس حلزون را نقاشی کند.

 

 

                        نکاتی که مشاهده شده است

 

 

 

 

تصاویر

خلاصه مطالب

 

شیوه تقسیم بندی صفحه برای یادداشت برداری به روش کرنل برای کودکان

 

البته شما باید از کودک بخواهید که نکاتی که یادداشت می‌کند و تصاویری که می‌کشد، دارای مطالب اضافه یا تصویر اضافه نباشد. مثلا اگر قرار است درمورد کرم ابریشم یادداشت برداری کند که غذایش برگ توت است، کافیست یک کرم روی برگ بکشد، لازم نیست درخت و کوه و خورشید و... را نقاشی کند.

در ضمن این را نیز در نظر داشته باشید که لازم نیست لزوما نقاشی کودک شما بسیار خوب باشد، تا ستون تصاویر را تکمیل کند. حتا یک تصویر ساده که نمادی از مطلب یادداشت شده باشد، برای کودک کافیست.

 

این روش ترکیبی یادداشت برداری، کودک را به یادگیری این مهارت و به کارگیری آن بیشتر تشویق می‌کند.

بعدها هرچه کودک شما بزرگتر شد و به سال‌های بالاتر تحصیلی رفت، شما می‌توانید برای او کلیدواژه نویسی را جایگزین تصاویر کنید.