درس دوم علوم کلاس دوم: داشتن محیط زیست سالم

در درس دوم علوم کلاس دوم دبستان، به کودک شما یکسری مفاهیم ابتدایی در مورد داشتن محیط زیست سالم آموزش داده می‌شود. مفاهیمی همچون هوای سالم و هوای آلوده ، آب سالم و آلوده و راهکارهای اولیه که به داشتن یک محیط زیست سالم کمک می‌نماید.

در بخشی از این درس از کودک شما خواسته می‌شود که پیشنهادات خود برای داشتن محیط سالم را بنویسد و در کلاس گزارش دهد و برای این کار از افراد خانواده کمک بگیرد.

ما در این مقاله پیشنهاداتی ساده  برای داشتن محیط زیستی سالم، متناسب با سن فرزند شما ارائه خواهیم داد تا از یک سو با انجام آنها در خانه، واقعا به محیط زیست کمک کنید و از سوی دیگر به فرزند خود آموزش دهید که چگونه با محیط زیست برخورد کند.

کودکان ذاتا عاشق و دوستدار محیط زیست هستند این عشق در درون خود ماهم در زمان کودکیمان وجود داشت. اما روش‌های غلط زندگی مدرن کم کم این عشق را به نابودی می‌کشاند. کافی است امروز،  ما به عنوان والدین یک کودک  با آگاهی بیشتری نسبت به محیط زیست عمل کنیم. اما چه باید کرد؟

 

ابتدا ارزش‌ محیط زیست را در درون کودکان نهادینه کنید

درس دوم علوم کلاس دوم، فرصت مناسبی است که در مورد محیط زیست با کودک کلاس دومی خود یک صحبت جانانه داشته باشید.  شما والدین می‌توانید راجع به تاثیرات انسان بر زمین این خانه عزیز، با کودکتان صحبت کنید. البته ابتدا باید این ارزش‌ها را برای خودتان تعریف کنید و به آن معتقد شوید وگرنه تعارض در رفتار و گفتارتان کودک را دچار سردرگمی خواهد کرد.

 به خودتان یادآوری کنید و به کودکتان یاد دهید که ما انسان‌ها، فقط بخشی از موجودات و چرخه زیستی این کره خاکی هستیم نه تمام آن و همه ما انسان‌ها به علاوه تک تک موجودات زنده، چه حیوانات و چه گیاهان، برای زندگی به همدیگر نیاز داریم.

 ما هر اندازه محیط زیست خودمان را تخریب کنیم و زندگی گیاهان و جانواران و ... را به خطر اندازیم به همان اندازه زندگی خود را در معرض خطر و نابودی قرار دادیم.

برای فهم بهتر این موضوع می‌توانید در مورد انقراض گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی و تاثیر نبودن آن‌ها بر چرخه زیستی و به ویژه زندگی انسان‌ها با کودکان صحبت کنید.  می‌توانید از تاثیر تخریب جلنگل‌ها و زیست‌گاه‌های حیوانات وحشی مثال بزنید و اینکه این تخریب‌ها موجب کمبود غذا برای حیوانات گوشت خوار شده و همین موضوع منجر به حمله آنها به شهرها و روستاها و آسیب رساندن به انسان‌ها شده است.

شما می‌توانید در مورد آب و ارزش آب سالم هم با کودکتان صحبت کنید، اینکه به محض تشنگی، شیر را باز می‌کند و  آب می‌نوشد یا برای استحمام یا شستشوی دست‌هایش به راحتی به آب سالم دسترسی دارد،  ارزش داشتن چنین نعمتی را برایش تشریح کنید.  از او در مورد اینکه چه احساسی خواهد داشت اگر جای کودکانی باشد که دسترسی به آب سالم ندارند و باید آب آلوده مصرف کنند و تازه برای تامین همین آب آلوده هم باید فرسنگ‌ها راه بروند تا آن برسند یا باید درون چاه‌ها، رودخانه‌ها و برکه‌های خطرناک بروند تا بتوانند کمی آب برای آشامیدن پیدا کنند.

به کودکتان بیاموزید منابع آبی حافظ زمین هستند، زندگی ما به آب وابسته است. از بین بردن منابع آبی با مصرف بی‌رویه و نادرست منجر به اختلالات زیاد در اقلیم گیاهی، جانوری و حتی زندگی انسانی می‌شود.

پس از آنکه ارزش محیط زیست را برای کودک خود به زبان ساده و قابل فهم، تشریح کردید راهکارهای ساده و عملی  برای داشتن محیطی سالم را به او  بیاموزید و صد البته خودتان هم رعایت کنید.

 

شش راهکار  ساده برای داشتن محیط زیست سالم

صرفه جویی در مصرف آب به ویژه آب سالم

پیامی که هرچند بسیار تکرار شده است اما باز هم جای گفتن دارد. به کودک خود بیاموزید هنگام مسواک زدن شیر آب را ببندد و  از لیوان آب برای شستشوی دهانش استفاده کند.

به او یاد دهید هنگام حمام، شیر و دوش آب را تمام وقت باز نگذارد، البته این مستلزم این است که خود شما مادر و پدر عزیز هم این مورد را با جدیت تمام رعایت کنید.

تعمیر شیرهای آب خانه که چکه می‌کند و خراب است را با کودکان انجام دهید. بگذارید برای آنها نهادینه شود که صرفه جویی درمصرف، با جلوگیری از قطره قطره ریختن آب هم ممکن است.

 

صرفه جویی در مصرف برق

اگر برای کودکان توضیح دهید که تولید برق به چه میزان انرژی نیاز دارد و چقدر به محیط زیست ضرر می‌زند، به طور یقین آنها در مصرف برق صرفه جویی می‌کنند.  مسئولیت خاموش کردن لامپ‌های اضافی خانه، خاموش کردن تلویزیون وقتی کسی تماشا نمی‌کند، خاموش کردن کولر در روزهای پایانی تابستان اگر هوا خیلی گرم نیست و مواردی از این قبیل را به کودکانتان بسپارید و از هم اکنون آنها را با مفهوم مصرف درست آشنا کنید.

 

صرفه جویی در مصرف کاغذ

به کودک خود بگویید که کاغذ از کجا می‌آید. برای او تشریح کنید که چند درخت قطع می‌شود تا کتاب و دفتر او و دوستانش تهیه شود. به او یاد دهید که درختان در تولید هوای سالم چقدر موثر هستند و چقدر هوای سالم برای زندگی انسان‌ها و همه موجودات  اهمیت دارد.  پس از او بخواهید در مصرف کاغذ هنگام مشق نوشتن، نقاشی کشیدن و ... مراقبت کند. بیخود صفحات سفید دفترش را مچاله نکند، خط خطی نکند و از آنها درست استفاده کند.

 

عدم استفاده از ظروف یک‌بار مصرف

ظروف یکبار مصرف به ویژه از نوع پلاستیکی آن،  خسارات  فاجعه باری  به محیط زیست وارد می‌کند. از کودک خود بخواهید که هنگامی که شما تصمیم به استفاده از ظروف یک بار مصرف گرفتید به شما تذکر دهند. خود کودکان در این زمینه نقش چندان فعالی ندارند، اما می‌توانند به عنوان یاوران زمین، شما پدران و مادران را از مصرف بی‌رویه ظروف یک بار مصرف منصرف کنند.

 

نهادینه کردن دوچرخه سواری در کودکان

به کودکانتان از کودکی یاد دهید هر مسیری که می‌توانند با دوچرخه طی کنند، برای آن دوچرخه سواری کنند و کمتر از وسایل نقلیه شخصی استفاده کنند. با آنها پیاده روی و دوچرخه سواری کنید و از مزایای رفت و آمد با دوچرخه بگویید. هم تاثیر آن بر سلامتی‌شان و هم تاثیر این کار لذت بخش بر کاهش  استفاده از وسایل نقلیه موتوری و ماشینی و به تبع کاهش آلودگی آّب، هوا و زمین را بازگو کنید. به آنها یادآوری کنید که هر چقدر هوا سالمتر باشد امکان بارش برف در زمستان و درست کردن یک آدم برفی زیبا بیشتر است.

 

به جای اسباب بازی، "تجربه" هدیه دهید

اسباب بازی‌ها خراب می‌شوند و یا کودکان خیلی زود از آنها خسته می‌شوند. اسباب بازی‌ها به سرعت به زباله تبدیل می‌شوند و زباله ها برای زمین بخ شدت مضرند.  به جای اسباب بازی به کودکان خود تجربیات مختلف هدیه دهید. مثلا به عنوان یک هدیه او را به یک سفر کوتاه یا کوهنوری و پیک نیک خانوادگی ببرید. سنگ نوردی ایمن را  هدیه نمره خوب گرفتن کودک قرار دهید. به کودک خود یاد دهید که تجربه یک روز اسب سواری واقعی بهتر از داشتن اسب اسباب بازی است که خیلی زود هم خراب می‌شود.

 

توجه به محیط زیست سالم، آّب سالم و هوای سالم تنها راه نجات این کره خاکی است که باید از دوران کودکی وارد سبک زندگی شود. این مفاهیم را از هم اکنون که کودک شما در کلاس دوم ابتدایی درس می‌خواند، همراه با آموزه‌های درسی وارد زندگی او کنید. درس دوم علوم کلاس دوم را شروعی دوباره برای خودتان بدانید و  به بهانه آموزش کودکتان بیشتر به داشتن محیط زیست سالم بیندیشید و عمل کنید.