دنیای کودکان، دنیای تازگیها، شادابیها و شگفتی هاست. بازی پشتوانه بزرگ شکل گیری شخصیت و رشد مناسب جسمی ،هوشی و روانی کودک است. بچه ها بسیار به بازی عالقمند هستند، بازی میتواند به عنوان یک عامل مهم انگیزشی در جریان تعلیم و تربیت مورد استفاده قرار بگیرد و در پیشرفت تحصیلی کودکان نقش بسزایی داشته باشد. بچه ها به بازی بسیار عالقمند هستند، بنابراین در سنین دبستانی، اگر آموزش را با بازی همراه سازیم، یا از طریق برانگیختن حس کنجکاوی آنان را آموزش دهیم موفقیت درسی چشمگیری خواهند داشت. 

با ورود به دوره دبستان آموزش حروف الفبا به طور رسمی شروع میشود. بهتر است برای آموزش از بازی و خلاقیت برای فهم دانش آموز استفاده شود. چرا که کودک زمانی میتواند به خوبی چیزی را یاد بگیرد که بتواند ارتباط خوبی با آن برقرار کند، در نتیجه فرایند آموزش باید به نحوی پیش برود که برای کودک قابل درک باشد. فارسی یکی از شیرینترین و قدیمیترین زبانهای دنیاست که برای آموزش آن برای کودکان سنین اول دبستان میتوان از بازی، فیلم، شعر، قصه و نمایش استفاده کرد. 
بازی کردن طبق علاقه کودک میتواند شانس یادگیری هر چه سریعتر حروف الفبا را تا چندین برابر افزایش دهد. تاثیر بازی بر یادگیری روشهای بسیار زیادی در زمینه ی یادگیری و آموزش حروف الفبا وجود دارد و بازی کردن با کودک میتواند بهترین گزینه برای یادگیری و آموزش حروف الفبا باشد. 
البته بهتر است در ابتدا در مورد شخصیت کودک تحقیق کرده و سپس بر اساس علایقی که دارد با استفاده از بازی و خلاقیت آموزش حروف الفبا را به شیوهای شیرین و زیبا کودک برای کودک آغاز کرد. بازی کردن طبق علاقه کودک میتواند شانس یادگیری هرچه سریعتر و بهتر حروف الفبا را تا چندین برابر افزایش دهد و کودک می تواند بر این اساس با معلم و والدین خود ارتباط بهتری را تجربه نماید. از آنجایی که بازی جزء وجود کودکان است و نقش سازندهای در شکل گیری شخصیت کودکان دارد میتواند یک نقطه شروع موفق در آموزش زبان فارسی باشد. 
اهمیت بازی در زندگی کودک آنچنان آشکار است که نیاز چندانی به استدلال ندارد و براین اساس می توان برای آموزش بهتر زبان فارسی در سنین اول دبستان، از بازی و خلاقیت در جهت پیشرفت تحصیلی کودکان استفاده کرد. حتما تا به حال به این فکر کردهاید که آموزش حروف الفبای فارسی با دشواری بالا همراه است چرا که در زبان فارسی چندین حرف با یک صدا وجود دارد که باید در کلمات مختلف به درستی بکار روند. آموزش حروف الفبا می تواند بسیار شیرین باشد و با استفاده از شیوه های درست میتوان کودکان را به یادگیری این زبان شیرین علاقمند کرد. 
از اصلی ترین موارد یادگیری تصویرسازی است، تصویرسازی میتوان ذهن کودک را برای درک بهتر زبان فارسی آماده کرد، از جمله این روشها میتوان به خواندن کتاب قصه، شعر و نمایش اشاره کرد.کودکان به شعر عالقمند هستند و شعرخوانی برای کودکان میتواند آنها را برای یادگیری و آموزش حروف الفبا آماده تر کند. شعر یکی از مهمترین ابزارها برای یادگیری زبان فارسی است. به طور کلی در آموزش زبان فارسی از مجموعه ای از بازی، شعر، قصه و نمایش استفاده میشود یعنی میتوان در یک نمایش، هم بازی کرد و هم شعر خواند. بر این اساس تعدادی از بازیهای مؤثر در امر آموزش حروف زبان فارسی به اختصار معرفی میگردد. 
بازی با کلمات؛ یکی از مواردی که در شکل گیری تکالیف خلاق پایه اول ابتدایی نقش به سزایی دارد، بازی با کلمات است، به طور مثال چند کلمه به کودک بدهید و از او بخواهید برای آنها داستانی تعریف کند و درباره آنها قصه بگوید. خمیربازی؛ کودکان به فعالیت های دست ورزی و خمیربازی بسیار علاقه دارند بنابراین میتوانند با ساختن حروف های خمیری سرگرم شوند و از طریق لمس کردن حروف، امر آموزش به صورت غیرمستقیم صورت بگیرد، مثال با استفاده از رنگهای مختلف، حروف را جداگانه بسازند و با در کنار هم قراردادن آن ها کلمات و جمالت را درست کنند.
 این بازی بسیار به آنان آرامش میدهد و اعتماد به نفس آنان را بالا میبرد. بازی با کارت نشانه ها؛ دراین بازی که بسیار محبوب کودکان است، ساختن کارتهای کوچکی است که حروف، هر کدام به صورت جداگانه بر روی آنها نوشته میشود و باید با درکنار هم قراردادن آنها، کلمات و سپس جملات را بسازند. با استفاده از مقواهای رنگی میتوان این بازی را برای آنها جذاب کرد. بازی با سیم های رنگی؛ با خم کردن سیم های رنگی، نرم و پوششدار و ساختن اشکال مختلف حروف، کودکان میتوانند فوق العاده لذت ببرند و این بازی باعث تقویت مهارت حروف نویسی کودکان میشود. 
چراکه هم امر آموزش غیرمستقیم صورت گرفته است و هم مهارت دستورزی و هماهنگی چشم و دست انجام شده است. معلم بازی؛ در این بازی جای دانش آموز با معلم یا والدین جابجا میشود به این صورت که به طور نمایشی کودک به معلم و یا والدین خود درس میدهد و دیکته میگوید، این بازی نمایشی بسیار برای کودک لذت بخش است. عروسک بازی؛ کودکان به عروسکها بسیار علاقه دارند. آنان برای عروسک بازی خیلی وقت میگذارند، بنابراین با استفاده ازعروسکها میتوان امر آموزش را لذت بخش کرد، کودک آنچه را که از عروسک میشنود بهتر به خاطر می سپارد، پس برای آموزش حروف میتوان در نقش یک و یا چند عروسک نمایشی، عروسک انگشتی و... بهترین استفاده را کرد. توپ بازی؛ از جمله بازیهایی که بسیار برای کودک سرگرم کننده است، توپ بازی میباشد.
در این بازی میتوان حروف را روی توپهای پلاستیکی نوشت و به شیوههای مختلف با آنان بازی کرد، در این بازی هم مهارتهای حرکتی کودکان تقویت میشود و هم امر آموزش صورت میگیرد. درست است که دراین مقاله به تعدادی از بازیهای آموزشی اشاره شد اما مسلما بسیار بازی های دیگری هستند که میتوانند آموزش حروف را برای کودکان کلاس اول بهتر و سریعتر کنند. چرا که از طریق بازی است که جهانی دیگر به روی کودک گشوده میشود و رشد شخصیت و سلامت و نشاط کودک تحقق مییابد و از همین راه است که میتوان آموزش الفبای فارسی را برای او لذت بخش کرد.