دات نت نیوک
Menu

66917905 21 98+info@hamrahanco.ir

Instagram Linkedin twitter youtube G + Facebook
اخبار و مطالب

اخبار و مطالب

23

انواع هوش های مختلف در دانش آموزان کلاس ابتدایی

هوش در افراد مختلف متفاوت است.شناخت هوش کودکان شما به شما کمک خواهد کرد توان‌مندی‌های او را بهتر بشناسید و علایق و سلایق او را بدانید.
در ادامه بخشی از انواع این هوش آورده شده است.

هوش در افراد مختلف متفاوت است.شناخت هوش کودکان شما به شما کمک خواهد کرد توان‌مندی‌های او را بهتر بشناسید و علایق و سلایق او را بدانید.
در ادامه بخشی از انواع این هوش آورده شده است.

هوش زبانی – کلامی
هوش کلامی به توانایی استفاده از زبان برای توصیف حوادث، ایجاد ارتباط، ایجاد بخش های منطقی و استفاده از استعاره و اصطلاحات برای بیان افکار خود اشاره می کند.
کسانی که هوش کلامی – زبانی بالایی دارند به خوبی می توانند از کلمات، به هنگام نوشتن و حرف زدن، استفاده کنند. این افراد غالباً در نوشتن داستان، به خاطر سپردن اطلاعات و خواندن مهارت دارند.

ویژگی های هوش کلامی – زبانی
لذت بردن از خواندن و نوشتن
مهارت در به یاد آوردن اطلاعات نوشته یا گفته شده
مهارتی در مباحثه یا صحبت های متقاعد کننده
توانایی در توضیح دادن مسائل
استفاده از شوخ طبعی به هنگام بیان داستان ها
مشاغل مناسب پیشنهادی
روزنامه نگار، مدیر، پیمانکار، فروشنده، مشاور، وکیل، پروفسور، فیلسوف، نمایشنامه نویس، شاعر، طراح آگهی، داستان نویس، ناشر، برنامه نویس کامپیوتر، مدیریت نشریه و روزنامه

هوش منطقی – ریاضی

 به طور کلی توانایی استفاده از اعداد برای محاسبه و توصیف اشیاء به کار گیری ریاضی در زندگی روزانه، به کارگیری قوانین ریاضی برای ایجاد بحث تناسب و تقارن، طراحی و مدل سازی می باشد.
همچنین این ظرفیت هوشی توانایی استدلال منطقی، به خصوص در ریاضی و علوم، ظرفیت تحلیل منطقی مسائل انجام عملیات ریاضی، بررسی سیستماتیک و علمی مسائل، توانایی درک الگوهای ریاضی، تفکر منطقی و استدلال را در بر می گیرد.
کسانی که هوش منطقی – ریاضی بالایی دارند در استدلال، شناسایی الگوها و تحلیل منطقی مسائل قوی هستند. این افراد به تفکر دربارۀ مفهوم اعداد، روابط و الگوها علاقه مندند.

ویژگی های هوش منطقی – ریاضی
- مهارت زیاد در حل مسئله
- لذت بردن از تفکر دربارۀ ایده های انتزاعی
- علاقه مندی به انجام آزمایش های علمی
- مهارت در انجام محاسبات پیچیده
مشاغل مناسب پیشنهادی
حسابدار، آماردان، کتابدار، تاجر، معمار، برنامه نویس کامپیوتر، آهنگساز، مهندس، پزشک، داروساز، حقوقدان، دانشمند و پژوهشگر و ریاضیدان.

هوش دیداری – فضایی
هوش دیداری – فضایی به توانایی مشاهده کامل و دقیق و شرح دنیای بصری و درک و توصیف گرافیکی ایده های بصری به صورت آثار توصیفی و ذهنی اشاره می کند. این مؤلفۀ هوشی نمایانگر توانایی افراد در ادراک امور دیداری است.
کسانی که در این مقولۀ هوشی، تواناترند، تمایل دارند در تصاویر تامل کنند و می خواهند تصاویر ذهنی روشنی برای نگه داری اطلاعات ایجاد کنند چون تصاویر را با وضوح بیشتری نسبت به دیگران در ذهن خود می پرورانند.
کسانی که هوش دیداری – فضایی بالایی دارند در تجسم چیزها قوی هستند. این افراد معمولاً جهت یابی خوبی دارند و با نقشه ها، نمودارها، عکس ها و تصاویر ویدئویی مشکلی ندارند.

ویژگی های هوش تصویری – فضایی
- مهارت در درست کردن پازل
- مهارت در تفسیر عکس، گراف و نمودار
- لذت بردن از رسم، نقاشی و هنرهای تجسمی
- تشخیص راحت الگوها
مشاغل مناسب پیشنهادی
طراح، هنرمند، عکاس، دکوراتور، منزل، نقاش، طراح لباس، معمار، منتقد هنر، مخترع، آرایشگر، بازیگر، شطرنج باز، فیلمبردار، طراح گرافیکی

هوش بدنی – جنبشی
هوش بدنی – جنبشی به توانایی فرد در استفاده، کنترل و هماهنگ کردن حرکات بدنی – جنبشی و به کارگیری ماهرانه اشیاء اشاره دارد. این مؤلفۀ هوشی بر قابلیت استفاده فرد از کل بدن یا بخش هایی از بدن، مثلاً به کارگیری حرکات ظریف انگشتان یا دست ها در حل مسائل تاکید می کند.
کسانی که هوش بدنی – جنبشی بالایی دارند در حرکت های بدنی، انجام عملیات و کنترل فیزیکی قوی هستند. این افراد در هماهنگ سازی چشم و دست مهارت دارند و افراد چالاک و تردستی هستند.

ویژگی های هوش بدنی – جنبشی
- مهارت در ورزش
- لذت بردن از ساختن چیزها با دست
- هماهنگی فیزیکی عالی
- به خاطر سپردن چیزها از طریق انجام دادن آنها به جای گوش کردن یا دیدن
مشاغل مناسب پیشنهادی
خیاط، آشپز، مدل ساز ماهر، فیزیوتراپ، هنرپیشه، صنعتگر، طلاساز، ورزشکار، معمار، خلبان، فروشنده، طراح، آهنگر

هوش میان فردی – اجتماعی
هوش بین فردی به توانایی تشخیص جنبه های ظریف رفتاری دیگران، شناخت و درک نیات، انگیزه ها و خواست های دیگران، که منجر به ارتباط مؤثر با دیگران می شود اشاره می کند. به عبارتی دیگر هوش بین فردی، توانایی درک دیگران است. اینکه چه چیزی آنها را برانگیخته می کند؟ چگونه کار می کنند و چگونه می شود با آنها همکاری کرد.
کسانی که هوش میان فردی بالایی دارند در تعامل با دیگران و درک آنها قوی هستند. این افراد در سنجش هیجانات، انگیزه ها، تمایلات و منظور کسانی که دور و برشان هستند، مهارت دارند.

ویژگی های هوش میان فردی
- مهارت در برقراری ارتباط کلامی
- مهارت در ارتباط غیرکلامی
- نگاه کردن به موقعیت ها از زوایای مختلف
- ایجاد روابط مثبت با دیگران
- مهارت در فرو نشاندن اختلافات در داخل گروه ها
مشاغل مناسب پیشنهادی
درمانگر، مشاور، فروشنده، سیاستمدار، کاسب، معلم، پزشک و رهبر مذهبی موفق

نظر ها

در حال حاضر هیچ نظری ثبت نشده است. شما می توانید اولین نفری باشید که نظر می دهید.

ثبت نظر

نام

ایمیل

وب سایت